Основні критерії визначення вартості квартири

Рано чи пізно кожна людина задається питанням про вартість своєї нерухомості. І зовсім неважливо, чи замислюється вона про купівлю квартири, її продаж, передача в оренду або поділ. Насправді, якісна оцінка ринкової вартості квартири стоїть на чолі кута при виникненні багатьох юридичних ситуацій, якими наповнена наша життєдіяльність.

Недооцінюйте такі моменти, особливо якщо дорогоцінний об’єкт знаходиться “в сталінці” на Хрещатику, то вона апріорі не доступна для простих людей або якщо ж сусід продав квартиру за привабливою ціною, то Вас чекає подібний результат. Процес оцінки житлового об’єкта багатогранний, залежить від ряду факторів і обумовлюється цілим переліком критеріїв. Розглянемо їх докладніше.

Основні критерії визначення вартості квартири

  1. Географічне розташування будинку. Тут враховується район, його розвиненість в плані інфраструктури, наявність «зелених зон», пам’яток культури, доступність до транспортної мережі, розташування поруч з будинком небажаних об’єктів – переробні заводи, або рівень злочинності в районі. Це основні моменти, які впливають на ціну нерухомості в тому чи іншому районі;
  2. Вид і структура будинку. В цьому випадку доречний приклад зі знаменитими висотними «сталінськими» будинками і простими «хрущовками». Зараз, правда, ні один, ні інший тип не так актуальний, оскільки будівельні фірми пропонують споживачеві нові рішення: будинки, розташовані в резиденціях, недорогі варіанти багатоповерхівок. Що стосується типу, то цегляні будинки дорожче, ніж чим панельні;
  3. Поверх: квартири на першому і останньому поверхах поступаються в ціні аналогічної, але знаходиться, наприклад, на п’ятому поверсі;
  4. Планування квартири. В даному аспекті враховується розташування і площі кімнат в квартирі відносно один одного, тип санвузла, розміщення вікон та балкону;
  5. Наявність в квартирі ремонту, при цьому важливим складовим є не стільки привабливий вигляд внутрішнього оздоблення, скільки наявність хороших сантехніки, підлог, вікон, дверей впливають на вартість об’єкту нерухомості.

Так, з огляду на всі перераховані критерії, квартира, припустимо, в елітному Печерському районі може коштувати ту ж ціну, що квартира, розташована в будинку в районі Святошинський, тому що будуть враховані інші показники об’єкта.

Підходи до оцінки квартир

Повноцінний процес оцінки нерухомості неможливо, якщо брати до уваги основні показники, що впливають на ціну. Дане завдання має вирішуватися з певним підходом, що залежать від причин оцінювання вартості житла. Так, виділяють три способи: порівняльний, дохідний і витратний.

Наочно ситуація може виглядати наступним чином. Припустимо, Київ. Це великий столичний місто і особливості оцінки квартири в Києві вже будуть відштовхуватися від значення і ролі адміністративного центру країни. Тут актуальним стає прибутковий підхід, оскільки громадяни найчастіше розташовують не звичайними квартирами, а здатними принести прибуток: розташування в туристичній зоні, на березі Дніпра поблизу парку.

Витратний підхід пов’язаний з сумою витрат, які необхідно буде провести після операції.

Порівняльний підхід, або підхід для ледачих, не завжди виправдовує себе і не варто особливо покладатися на нього. Він полягає в порівнянні цін за аналогічними квартирах.

Підводячи підсумок, слід зазначити, що оцінку квартиру треба розробляти комплексно. В іншому випадку, неврахування деталей стосовно вашого об’єкту нерухомості може суттєво вплинути на його вартість.