Обтяження та інше речове право

Безкоштовна консультація

Руденко Руслан

Керівник відділу

Під обтяженням нерухомого майна у сучасному Законодавстві розуміють заборону на користування та (або) проведення над ним будь-яких цивільно-правових операцій. Підставою для такої заборони є попередньо укладений договір на обмежуючих умовах, відповідні акти уповноважених органів держвлади або посадовців цих органів. Обтяження можуть накладатись на майно на постійній основі, до спливання певного терміну або до виконання власником певних зобов’язань. Типовою причиною обтяження земельної ділянки чи інших форм нерухомості є податкова чи цивільно-правова застава, рішення суду чи інших уповноважених органів щодо арешту чи заборони відчуження.

Державна реєстрація обтяжень нерухомого майна

Державна реєстрація відомостей про виникнення, зміну, припинення обтяжень є обов’язковою умовою для легітимізації обмежень, накладених на користування та операції за нерухомістю.

Для проведення цієї процедури заявнику слід надати (особисто чи поштою) наступний комплект документів:

  1. Бланк-заяву про реєстрацію обтяження нерухомого майна, заповнену державною мовою.
  2. Підтвердження (припинення, зміни) обтяження речових прав на майно: діюче рішення суду, уповноваженого виконавця, органу самоврядування на місцях; законодавчо передбачений документ з поміткою нотаріуса про накладання обмежень, договір з умовою обтяження, інші акти відповідних органів.
  3. Якщо заявник звертається особисто – дублікат номера картки платника податків.
  4. Реєстрація зняття обтяження з нерухомого майна, проведене нотаріусом, здійснюється цим же виконавцем.
  5. Квитанції про сплату адміністративного збору.

Отримання витягу про наявність чи відсутність запису в реєстрі про обтяження

Підтвердженням факту внесення необхідної інформації до Державного реєстру обтяжень нерухомого майна є відповідний витяг з Держреєстру. Примірники цього документа надаються виконавцем замовнику, а також власнику (чи іншому набувачеві прав), який зазнав обмеження прав на дану нерухомість.

Для одержання витягу у будь-який час, особа-замовник надає:

  • Заяву, у якій вказує один (або кілька) ідентифікаторів об’єкта: інформацію про боржника, реєстраційний номер запису, дані з реєстру про обтяження прав на землю (чи інші форми нерухомого майна).
  • Квитанцію про сплату послуги.
  • Фізичні особи – паспортні дані (П.І.П.) та копію номера платника податків. Юридична особа – власне найменування та ІК, присвоєний в ЄДРПОУ.

Державна реєстрація іншого речового права на нерухоме майно

Крім суто права власності (та обтяжень), Законодавство передбачає похідні від нього та ряд видів іншого речового права (сервітут, іпотека, емфітевзис, тощо). Для того, щоб зареєструвати одну з таких форм права, заявнику слід подати:

  • Заповнену державною мовою бланк-заяву з вказанням форми речового права та іншої необхідної інформації.
  • Підтвердження особи заявника.
  • Документи про виникнення права. Вид та обсяг документів залежить від конкретного випадку – наприклад, для реєстрації обмеження та обтяження прав на землю, пов’язаному з іпотекою, слід надати оригінал та завірену копію іпотечного договору.
  • Підтвердження сплати адміністративного збору та послуг з надання витягу (квитанції).